Občas se mě ptáte, kde se dají najít levné letenky do konkrétní vaší cílové destinace...


...zkusím popsat postup, jak na to...

Ideální je splnit dvě podmínky, které znásobí vaší šanci na úspěch:

 1. Začít hledat dostatečně včas. U vzdálených destinací je lepší začít i rok dopředu, u bližších stačí půl roku.
 2. Hledat aktivně. Tím mám na mysli věnovat čas sledování aktuálních nabídek a být pohotový, když se objeví nabídka, která vám vyhovuje (nejlepší nabídky bývají vyprodané v několika minutách od zveřejnění).

Kdo nesedí u kompjůtru stále a nemůže nabídky sledovat online, nezoufejte. Stačí je projít například přes mobil, když máte chvilku (cesta do školy/práce, čekání na něco, nudná porada atp.). Když se nabídka objeví, tak už pak nebývá problém doběhnout k počítači nebo někomu zavolat, aby letenky rezervoval (tomu tedy dopředu dejte vaše nacionále).

Když se vám letenky líbí, nemusíte je hned kupovat. Stačí si je rezervovat a rozhodovat se až pak (do vypršení termínu rezervace máte zpravidla dva dny času). Z toho plyne, že je dobré sledovat nabídku i pár dní po jejím vyprodání – některé rezervace mohou propadnout a místa se tak opět uvolní.

Hledat letenky hodně dopředu preferuji, protože když už přesně víte kam a kdy poletíte, tak se dají výhodně koupit i jiné služby jako jsou navazující letenky, ubytování nebo půjčení auta (zpravidla platí, že čím dříve je koupíte, tím je větší výběr těch ostatních služeb a jsou i levnější). Jako poslední šanci potom zkouším něco chytit v last minute nabídkách (to je ale nejisté – nevíte, zda se nabídka do vašeho místa objeví a jestli vám bude vyhovovat cena, termín nebo místo odletu).

Cena letenek je ovlivněna velikostí nabídky a poptávky. Levnější jsou tedy lety mimo sezónu, ve všední dny a v okrajových ranních/nočních hodinách. Mějte také na paměti, že nabízené akční ceny nebývají vždy udávány za zpáteční letenky se všemi poplatky a zavazadly (někdy jde o ceny za jednosměrný let nebo jsou bez poplatků za použití platební karty a plateb za zavazadla atd. - viz např. přehled poplatků, který zpracoval britský Úřad pro civilní letectví). Prostě je potřeba se pro zjištění skutečné ceny doklikat v rezervačním formuláři co nejdále.


...a uvedu i praktické tipy, protože to je to, co vás asi zajímá nejvíc...

Jsou tři druhy stránek, které vám pomohou:

 1. weby, které o levných letenkách informují
 2. vyhledávače letenek
 3. sledovací agenti, kteří zasílají akční nabídky na e-mail

Osobně nejprve zkouším vyhledávače letenek, abych měl představu o ceně a letištích v cílové zemi. Když nenajdu cenově vyhovující letenky, sleduji průběžně nabídku informačních webů a vyhledávače letenek potom použiji na dohledání přesně toho termínu a ceny letu, který mě vyhovuje.


Stránky, které poskytují informace o levných letenkách

Absolutně nejvíce se mi osvědčily akcniletenky.com. Kdybych si měl ke sledování vybrat jediný web, byl by to tenhle. V jejich diskuzi nebo na Facebooku se můžete zeptat na letenku do vaší destinace popř. se ke konkrétní nabídce dovíte detail od těch, kteří už jí hledali (že už je vyprodáno nebo něco praktického k nalezení dané nabídky).

Dále je možné sledovat aktuální nabídky letenek na:


Aktuální tipy na levné akční letenky

Nemusíte však procházet spoustu webů stále dokola. Kdo jste alespoň trochu počítačově zdatní, můžete si informace z nich koncentovat do jednoho místa pomocí RSS čtečky nebo napojením se na Facebook/Twitter výše uvedených stránek.

Pokud nemáte čas nebo prostě nevíte, jak na to, podívejte na stránky, kam jsem z výše uvedených webů soustředil aktuální tipy na levné akční letenky:

 • letenkari.cz verze pro počítač, tablet
 • m.letenkari.cz verze pro mobilní telefon (adresu stránky si do mobilního telefonu můžete načíst i pomocí QR čtečky z obrázku vpravo)
QR kód pro načtení www adresy stránky s tipy na letenky do mobilního telefonu


Vyhledávače letenek

Vyhledávačů je nepřeberné množství. Dávám sem jen osvědčené.

 • pelikan.cz (nabídne i případnou levnější verzi letenky v okolních termínech)
 • skyscanner.net (umí přehledy cen za delší období)
 • kralovna.cz (také umí levnější verzi letenky v okolních termínech, jen si tuto možnost nezapomeňte zaškrtnout)
 • azair.cz (nový vyhledávač)
 • aletenky.cz (další nový...)

Sledovací agenti

Do nich zadáte vaší cílovou zemi popř. i termín cesty a oni vám budou e-mailem posílat tipy na nejlevnější letenky.

 • pelikan.cz (Pelikán Agent je vpravo)
 • aletenky.cz (zadat alespoň destinaci odletu, pak se mezi výsledky objeví lišta pro zadání emailové adresy)
 • myairdeals.com (anglicky, většinou jde o last minute nabídky)


Všechno co je tu uvedeno jsou zkušenosti člověka, který sice levné letenky kupuje víceméně pravidelně, ale nikdy nepracoval v cestovní kanceláři a nezná fungování letenkového byznysu na profesionální úrovni. Kdybyste výše uvedený návod chtěli doplnit, pošlete mi náměty k vylepšení a já je tu rád zveřejním.

info@letenkari.czMohlo by vás zajímat: Aktuální tipy na levné akční letenky